معرفی گیاه اگزالیس یا شبدر

معرفی گیاه اگزالیس یا شبدر

اگزالیس که با نام شبدر زینتی هم شناخته می‌شود می‌تواند با برگ‌های خاص و چشم‌گیرش تبدیل به ستاره خانه شما شود. اگر شرایط مناسب را برای نگهداری این گیاه فراهم باشد در تمام طول سال زیبایی و رنگ را به شما هدیه می‌دهد.
برخی معتقدند برگ‌های این گیاه مانند بال پروانه در روز باز است و زمانی که هوا تاریک می‌شود برگ‌ها بسته می‌شوند. این گیاه برگ‌های مثلثی شکل و بنفش رنگی دارد که در مرکز به سمت قرمز می‌آید. برگ‌های این گیاه تنها عامل زیبایی آن نیست زیرا می‌تواند در بهار گل‌های شیپوری شکلی دهد که به رنگ سفید یا صورتی است.
عده ای دیگر میگویند این گیاه به خاطر شباهتی که با شبدر دارد به اسم شبدر دروغین هم شناخته می‌شود.
اگزالیس سه برگ دارد که به صورت مثلثی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و شباهت زیادی به شبدر دارد. اما شبدر گیاهی اصالتا ایرلندی است ولی اگزالیس از خانواده شبدر ترشکیان است که اصالتا اهل آمریکای جنوبی است.
از تفاوت‌های اساسی این دو گیاه این است که اگزالیس تطبیق بیشتری با فضای داخل خانه دارد در حالی که شبدر نمی‌تواند شرایط نوری داخل خانه را تحمل کند. تفاوت دیگر آن‌ها، این است که ریشه‌های شبدر به شکل رشته‌ای است اما ریشه اکثر گونه‌های اگزالیس به صورت پیاز است. همچنین شبدر گیاهی یک‌ساله است اما این گیاه چندساله است که در زمستان به خواب می‌رود.
به طور کلی هر زمان قصد خرید گل آپارتمانی را دارید به این نکته توجه کنید که شرایط عمومی نگهداری گیاه و محلی که شما قرار است از آن نگهداری کنید یکسان باشد.

مروری سریع بر اگزالیس

نام علمی: Oxalis triangularis
بومی: برزیل، مکزیک، آفریقای جنوبی
خانواده: شبدر ترشکیان
نام‌های دیگر: شبدر زینتی، شبدر بنفش

روش نگهداری گیاه اگزالیس

اگر در منطقه‌ای معتدل زندگی می‌کنید می‌توانید این گیاه را در بیرون از خانه بکارید اما اگر محل زندگی شما زمستان بسیار سردی دارد می‌توانید پیاز این گیاه را در این فصل از زمین خارج کنید و مجددا با گرم‌تر شدن هوا در بهار آن ‌را بکارید.
اگزالیس را می‌توان در داخل خانه و در گلدان نیز نگهداری کرد و تمام نگاه‌ها را به آن خیره نمود. بهترین جا برای قرار گیری این گیاه در کنار گیاهانی است که برگ‌های سفید یا نقره‌ای دارد مانند گندمی یا برگ نقره‌ای.

خاک

خاک گلدان استاندارد که زهکشی مناسبی داشته باشد برای این گیاه عالی است. اگر گیاه را در خاکی سنگین و با زهکشی نامناسب بکارید دچار پوسیدگی ریشه می‌شود.
بهترین خاک برای این گیاه خاکی است که غنی و سبک باشد. می‌توان در خاک گیاه کودهای آرام تجزیه شونده اضافه کرد تا در آینده نگرانی بابت کوددهی نداشته باشید.

نور

اگزالیس به محیطی نورگیر نیاز دارد که نور مستقیم به آن نرسد. نور مستقیم مخصوصا در ظهر تابستان باعث می‌شود تا برگ‌های گیاه بسوزد، همچنین نور کم باعث می‌شود تا گیاه ضعیف و کم‌پشت شود.
بهتر است این گیاه را در کنار یک پنجره شرقی یا جنوبی قرار دهید. اگر می‌خواهید برای مدتی آن را به بیرون از منزل منتقل کنید باید مواظب باشید که گیاه را در آفتاب شدید و مستقیم قرار ندهید.

دما

بهترین دما برای نگهداری این گیاه در داخل منزل چیزی بین 15 الی 25 درجه سانتی گراد است. اگر دمای داخل منزل بیش از حد گرم شود برگ‌ها پژمرده می‌شوند.
مراقب باشید که گیاه را در کنار وسایل گرمایشی قرار ندهید زیرا تغییرات دمایی باعث آسیب به آن می‌شود.

آب

اگزالیس کم آبی را بیشتر از آب دادن زیاد تحمل می‌کند زیرا آب دادن زیاد باعث پوسیدن ریشه‌های آن می‌شود و گیاه را به سمت مرگ هدایت می‌کند.
در طول فصل رشد گیاه (بهار تا تابستان) زمانی به آن آب بدهید که چند سانت بالایی خاک خشک شده باشد و زمانی که به خواب فرو رفته (پاییز تا زمستان) هر دو یا سه هفته یک بار به گیاه آب دهید.

سعی کنید از آبی استفاده کنید که دمای اتاق را داشته باشد و آب خیلی سرد یا گرم را استفاده نکنید. همچنین آب را از پایین و نزدیک خاک بریزید.

رطوبت

اگزالیس درباره رطوبت نسبت به بقیه گیاهان خانگی کمتر ایرادگیر است. یک رطوبت متعادل در خانه تمام چیزی است که این گیاه می‌خواهد. اگر خانه شما محیطی خشک دارد می‌توانید رطوبت مورد نیاز گیاه را با دستگاه بخور، اسپری آب یا ریختن سنگ ریزه بر روی سینی گلدان تامین کنید.

تعویض گلدان

اگزالیس هر چند سال یک‌بار نیاز به تعویض گلدان دارد تا بتوانند خاک جدیدی داشته باشد. برای این‌کار گلدانی را انتخاب کنید که یک سایز از گلدان قبلی بزرگتر باشد و مانند مراحل بالا آن را بکارید. بهترین زمان برای تعویض گلدان این گیاه در زمستان و زمانی است که گیاه در حال استراحت است.

تکثیر اگزالیس

این گیاه را می‌توان از طریق پاگیاه تکثیر کرد.
پاگیاه گیاه کوچک‌تری است که در کنار گیاه مادر رشد می‌کند و تمام خصوصیات آن را دارد و تغذیه خود را از مادر می‌گیرد.
بهتر است تکثیر گیاه را در زمان استراحت آن انجام دهید.
برای این کار گیاه را از گلدان خارج کنید و با چاقو یا قیچی تمیز پاگیاه را از گیاه مادر جدا کنید. به محض این‌که این گیاه جوان از مادر خود جدا شد می‌تواند به صورت مستقل در گلدانی جدید شروع به زندگی کند.
یادتان باشد که این کار را تنها باید زمانی انجام دهید که برگ‌های گیاه مرده باشند. اگر هنوز برگ‌ها زنده و دارای رنگ باشند این جداسازی باعث آسیب به گیاه می‌شود.

روش نگهداری گیاه فیلودندرون شاهزاده
روش نگهداری گیاه آکوبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو ناوبری
Close

سبد خرید من

Close

لیست علاقه مندی ها

Recently Viewed

Close

Great to see you here !

اطلاعات شخصی شما برای پردازش سفارش شما استفاده می‌شود، و پشتیبانی از تجربه شما در این وبسایت، و برای اهداف دیگری که در سیاست حفظ حریم خصوصی توضیح داده شده است.

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:120)

Already got an account?

Close

Categories