روش نگهداری گیاه آکوبا

معرفی

برگ بوی ژاپنی یا آکوبا از شرق کوه‌های هیمالیا، چین، ژاپن و کره آمده است. نام این گیاه از شکل ژاپنی آن Aokiba به شکل لاتین آن یعنی Aucuba تغییر یافته است. این گیاه می‌تواند به راحتی در شرایط خشک و در سایه رشد کند، شرایطی که بسیاری از گیاهان دیگر در آن طاقت نمی‌آورند.
آکوبا به صورت درختچه رشد می‌کند و می‌تواند بین 1.5 متر تا 3 متر رشد کند. این گیاه برگ‌هایی طرح‌دار با رنگ سبز، سفید، زرد و طلایی دارد که تا بیست سانت رشد می‌کنند. گل‌های ارغوانی یا قرمز آن در فصل بهار و تابستان شکوفا می‌شود که اگر یک گیاه نر در کنار آن باشد، در پاییز تبدیل به میوه‌ای توت شکل به رنگ قرمز می‌شود.
به طور کلی هر زمان قصد خرید گل آپارتمانی را دارید به این نکته توجه کنید که شرایط عمومی نگهداری گیاه و محلی که شما قرار است از آن نگهداری کنید یکسان باشد.
اکنون با گُل سِتان همراه باشد تا روش نگهداری گیاه آکوبا را بخوانید.

معرفی سریع آکوبا

نام علمی: Aucuba
بومی: شرق هیمالیا تا ژاپن
خانواده: ابریشم‌آویزان
فرم زندگی: درختچه، درخت
نام‌های دیگر: برگ بوی ژاپنی، شمشاد ژاپنی

روش نگهداری گیاه آکوبا

این گیاه نیاز به مراقبت زیادی ندارد و می‌تواند شرایط کم نور و کم آب را به خوبی تحمل کند. همچنین بیماری‌ها و آفت‌های خیلی کمی به سراغ این گیاه می‌آیند و گیاهی بسیار مقاوم است. حال با گُل سِتان همراه باشید تا روش نگهداری گیاه آکوبا را بخوانید.

آبیاری

آکوبا هفته‌ای یک بار به آبیاری کامل نیاز دارد تا رطوبت به اندازه کافی به ریشه‌های آن برسد. البته با توجه به شرایط نگهداری این گیاه ممکن است فاصله‌های آبیاری متفاوت باشد.
بهترین زمان برای آبیاری وقتی است که خاک گیاه خشک شده باشد.
این گیاه می‌توان کم‌آبی را به خوبی تحمل کند اما برای سرزنده بودن و رشد عالی نیاز دارد که خاکی مرطوب داشته باشد. بهتر است برای آب دادن به این گیاه از آب سرد استفاده کنید. آب داغ می‌تواند باعث آسیب زدن و بیماری شود.

نور

هرچقدر این گیاه بیشتر در سایه باشد برگ‌هایش رنگ روشن‌تری خواهد داشت. نگران نباشید این گیاه می‌تواند به خوبی حضور در سایه را تحمل کند و البته هرگاه دوباره به آفتاب برگردد برگ‌هایش تیره خواهد شد.
در مجموع این گیاه به نوری متوسط و نیمه سایه نیاز دارد. قرار دادن این گیاه در معرض نور شدید آفتاب حتی در کوتاه مدت باعث سوختن برگ‌های آن خواهد شد.

کوددهی

در ادامه روش نگهداری گیاه آکوبا به کوددهی گیاه میپردازیم:
در بهار و پیش از اینکه رشد جدید آکوبا آغاز شود می‌توان به آن کود داد. کودهای اسیدی که برای خرزهره و آزالیا استفاده می‌شود برای این گیاه مناسب است.
کود را به صورت یکنواخت در زیر گیاه و روی خاک پخش کنید و سپس آب دهید تا کود به صورت یک دست به ریشه برسد. مواظب باشید که کود با برگ‌ها یا تنه گیاه تماس پیدا نکند زیرا ممکن است باعث آسیب به آن شود.

هرس کردن

در ادامه روش نگهداری گیاه آکوبا به هرس کردن گیاه میپردازیم:
گیاه آکوبا را می‌توان در بهار هرس کرد تا جلوی رشد بیش از حد آن گرفته شود. البته این گیاه رشد بسیار آرامی دارد و به همین خاطر نیاز زیادی به هرس کردن ندارد اما بهتر است شاخه‌های مرده یا آسیب دیده را از گیاه جدا کرد. هرس کردن بیش از حد ممکن است به گیاه آسیب بزند.

سمی بودن

آکوبا در صورت خورده شدن باعث آسیب به دستگاه گوارشی می‌شود بنابراین بهتر است این گیاه را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

 

تکثیر

گیاه آکوبا را می‌توان از طریق قلمه زدن به راحتی تکثیر کرد.
در هر زمان از سال می‌توان این کار را انجام داد اما برای گرفتن یک نتیجه مطلوب، بهتر است از شاخه‌های تازه رشد کرده در بهار یا شاخه‌های نیمه رشد کرده در تابستان استفاده کرد.

برای قلمه زدن آکوبا:
1-یک شاخه ده سانتی از گیاه را در اوایل صبح ببرید. در این زمان هنوز خورشید به شاخه‌ها برخورد نکرده و آن‌ها را خشک نکرده است.

2-به محض اینکه شاخه را بریدید آن را در آب یا محیط رشد (خاک مناسب) قرار دهید. اگر نمی‌توانید این کار را به سرعت انجام دهید ساقه را در یک کاغذ مرطوب بپیچید و درون پلاستیک در یخچال بگذارید.

3-نوک ساقه‌های بریده شده را در زیر آب نگه دارید و با چاقویی تیز ببرید تا هوای محبوس شده در آن خارج شود. همچنین برگ‌های پایینی را از ساقه جدا کنید تا برگی زیر آب نماند.

4-آب، محیط ایده‌آل برای ریشه دادن قلمه‌های آکوبا نیست زیرا ریشه‌ها نمی‌توانند اکسیژن لازم را دریافت کنند. ریشه‌ای که در آب تشکیل می‌شود کوچک و ضعیف است اما اگر مجبور به این کار هستید به محض مشاهده اولین نشانه‌های ریشه باید آن‌را از آب خارج کرده و در خاک بکارید.

5-بهترین محیط برای رشد قلمه‌ها، خاکی ترکیبی است. ریشه‌ها در این محیط قوی‌تر و سالم‌تر هستند و به راحتی پوسیده نمی‌شوند.

6-ترکیبی مساوی از شن، ورمیکولیت و پوده بهترین محیط برای رشد قلمه‌ها است همچنین می‌توانید به جای ساخت خاک ترکیبی از خاک‌های مناسب آماده استفاده کنید.

7-خاک را مرطوب کنید، برگ‌های نیمه پایینی ساقه را جدا کنید و برگ‌های باقی مانده را نصف کنید زیرا ریشه‌های جوان و تازه این ساقه نمی‌تواند آب مورد نیاز تمام این برگ‌های بزرگ را تامین کند. نیمه پایینی را در خاک قرار دهید و مواظب باشید که برگ‌ها با خاک تماس نداشته باشند.

8-گلدان را در پلاستیک قرار دهید و بالای آن را با گره محکم کنید. اگر خاک به اندازه کافی مرطوب باشد دیگر تا زمانی که در پلاستیک است نیاز به آب دادن مجدد نیست اما اگر حس کردید برگ‌ها نشانه‌های کم آبی بروز می‌دهند دوباره خاک را کمی مرطوب کنید و دوباره پلاستیک را ببندید.

9-گلدان را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید و پس از مدتی با کشیدن آرام ساقه به سمت بالا مطمئن شوید که گیاه ریشه داده است. اگر گیاه کمی مقاومت کند یعنی ریشه‌های جدید به وجود آمدند.

10-به محض اینکه متوجه شدید قلمه‌های آکوبا ریشه داده است آن را به گلدانی با خاک جدید منتقل کنید و در کنار پنجره‌ای نورگیر قرار دهید.

سوختگی

بزرگترین مشکلی که آکوبا ممکن است دچارش شود سوختن برگ‌های آن است که به دلیل نور شدید خورشید رخ می‌دهد. با قرار دادن گیاه در جای مناسب این مشکل برطرف می‌شود.

زرد شدن برگ ها

علت زرد شدن و ریزش برگ‌های آکوبا

علل مختلفی برای رخ دادن این اتفاق مطرح است؛ اما اصلی‌ترین آنها آبیاری بیش از حد است. بعد از آبیاری، دریافت بیش از حد نور خورشید در مرتبه بعدی قرار دارد.

آبیاری و زه کشی نامناسب

آکوبا به خاکی ارگانیک و اسیدی نیاز دارد. این خاک باید در عین دارا بودن زه کشی مناسب، در نهایت مرطوب باقی بماند. درست مانند اسفنجی که از آب خالی شده است اما کمی رطوبت را در خود حفظ کرده است.
زرد شدن و ریزش برگ‌ها ممکن است نشانه‌ی آبیاری بیش از حد یا نامناسب بودن زه کشی باشد، بخصوص اگر این تغییرات از بخش پایینی گیاه آغاز شود. اگر این روند در حال رخ دادن در بخش‌های بالایی و نوک گیاه است، به احتمال قوی مشکل به آبیاری کم مربوط می‌شود.

زیاد بودن نور خورشید

ممکن است ریزش و زرد شدن برگ‌ها در نتیجه‌ی دریافت بیش از حد نور یا آفتاب سوختگی نیز رخ دهد. آکوبا می‌تواند سایه را به خوبی تحمل کرده و در نور فیلتر شده خورشید رشدی بی‌نظیر داشته باشد. حتی کمی نور صبحگاهی خورشید برای برطرف کردن نیازهای آن کافی است!

بسته به اینکه گیاه در چه ساعتی از نور تحت اشعه‌های مستقیم خورشید قرار می‌گیرد،ممکن است شرایط برای آن بسیار دشوار شود.
اگر آکوبای شما در حوالی ظهر یا بعدازظهر در معرض نور مستقیم است، بهتر است مکانش را عوض کنید. آفتاب در این ساعات در شدیدترین حالت خود قرار داشته و ممکن است عارضه سوختگی را برای آکوبا ایجاد کند.

بیماری

این گیاه به ندرت دچار بیماری می‌شود اما ممکن است گاهی بیماری‌های قارچی مانند فیلوستیکتا یا فوموپسیس به سراغ گیاه بیاید. همچنین این گیاه اگر در خاکی خیس و با زهکشی نامناسب بماند مستعد ابتلا به پوسیدگی ریشه است.

معرفی گیاه اگزالیس یا شبدر
روش نگهداری ساکولنت غوره ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو ناوبری
Close

سبد خرید من

Close

لیست علاقه مندی ها

Recently Viewed

Close

Great to see you here !

اطلاعات شخصی شما برای پردازش سفارش شما استفاده می‌شود، و پشتیبانی از تجربه شما در این وبسایت، و برای اهداف دیگری که در سیاست حفظ حریم خصوصی توضیح داده شده است.

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:120)

Already got an account?

Close

Categories