روش نگهداری ساکولنت غوره ای

ساکولنت غوره‌ای که با نام‌های دانه تسبیحی یا رشته مرواریدی نیز شناخته می‌شود گیاهی اهل جنوب غربی آفریقا است. این گیاه ساقه‌هایی بلند با برگ‌هایی کروی دارد. در طبیعت، ساقه‌های این گیاه در بین صخره‌ها و گیاهان دیگر رشد می‌کند تا از نور مستقیم خورشید در امان باشد. این گیاه روی زمین می‌خزد و هر جا که با سطح زمین تماس پیدا کند ریشه‌های خود را گسترش می‌دهد.
اگر به ساکولنت و کاکتوس ها علاقه دارید پیشنهاد میکنیم انواع کاکتوس را بشناسید.

مروری سریع بر ساکولنت غوره ای

نام علمی: Curio rowleyanus
بومی: جنوب غربی آفریقا
خانواده: کاسنیان
نام‌های مرسوم: غوره‌ای، رشته مرواریدی و دانه تسبیحی

ساکولنت غوره ای چیست؟

این گیاه همیشه سبز و چند ساله است و می‌تواند ساقه‌هایش را 60 الی 90 سانت گسترش دهد. در کنار برگ‌های کروی این گیاه حفره‌ای وجود دارد که این حفره نقش یک پنجره را بازی می‌کند تا نور را به داخل برگ‌ها هدایت کند و گیاه بتواند فتوسنتز مورد نیازش را انجام دهد. همچنین از هسته برگ در برابر گرما مواظبت می‌کند.
شکل مرواریدی برگ‌ها باعث می‌شود تا گیاه بتواند بیشترین میزان آب را در خود ذخیره کند و با کم کردن سطح خارجی، میزان تبخیر آب را کاهش دهد.
ساکولنت غوره‌ای در فصل تابستان گل‌های کوچک سفید رنگی را شکوفا می‌کند. این گل‌های یک سانتی به صورت خوشه‌ای و شیپوری شکل می‌رویند که پرچم‌هایی رنگی دارند. گل‌های این گیاه زیبایی خاصی ندارند اما معطر هستند و می‌توانند برای یک ماه بر روی گیاه باقی بمانند.
پس از مدتی گل‌ها تبدیل به بذر می‌شوند که این بذرها به رشته‌ای پنبه‌ای متصل هستند تا بتوانند با کمک باد جابه‌جا شوند و مانند قاصدک در هوا پرواز کنند.
علاقه مندان معمولا ساکولنت غوره ای را در سبدهایی آویزان قرار می‌دهند تا ساقه‌های بلند و برگ‌های مرواریدی شکل آن بتواند زیبایی خود را نمایان کند.

روش نگهداری ساکولنت غوره ای

این گیاه در خانه به عنوان یک گیاه تزئینی و در سبد‌های آویزان نگه داشته می‌شود. با مراقبت صحیح  می‌تواند برای سال‌ها زنده بماند. برخلاف ظاهر ظریفی که دارد می‌تواند به سرعت رشد کند و به هر سمتی که بتواند می‌خزد تا سطح گلدان را اشغال کند سپس به بیرون گلدان رفته و آویزان می‌شود. روش نگهداری ساکولنت غوره ای آسان است و اکنون به آن میپردازیم:

نور

ساکولنت غوره ای ترجیح می‌دهد در مکانی نورگیر و به دور از سرما زندگی کند.
در طبیعت این گیاه به دنبال سایه می‌گردد اما به عنوان گیاه خانگی باید محیطی با نور زیاد ولی غیر مستقیم را برای آن فراهم کرد. البته نور مستقیم آفتاب صبحگاهی نیز برای این گیاه مفید است.
اگر این گیاه را در ویواریوم استفاده می‌کنید از چراغ‌های LED یا فلورسنت استفاده کنید تا نور دلخواه گیاه را تامین کنید. بهتر است از چراغ‌های UVB دوری کنید زیرا این چراغ‌ها مانند نور مستقیم خورشید هستند و به گیاه آسیب می‌زنند. ویواریوم‌هایی که نور مصنوعی ندارند را بهتر است در کنار یک پنجره شمالی یا شرقی قرار بگیرند.

دما

در بهار تا پاییز دمای مورد نیاز ساکولنت غوره‌ای چیزی بین 21 الی 27 درجه سانتی گراد و در زمستان، دمایی بین 13 الی 16 درجه سانتی گراد است. از انجایی که این گیاه یک ساکولنت است، رطوبت مساله مهمی نیست و در همان هوای معمول داخل خانه سرزنده است.

آب

یکی از مهم‌ترین بخش‌های نگهداری ساکولنت غوره ای آب دادن به آن است. این گیاه نسبت به ساکولنت‌های دیگر کمی بیشتر و به یک آب‌دهی کامل نیاز دارد به طوری که اضافه آن از زیر گلدان خارج شود. بین نوبت‌های آب‌دهی اجازه دهید تا خاک کمی خشک شود. خاکی که بیش از حد مرطوب و خیس باشد برای این گیاه مضر است. در زمستان باید میزان آب‌دهی را کمتر کنید و تنها برای جلوگیری از خشک شدن کامل خاک، کمی به آن آب دهید.

بهترین زمان آب دادن به این گیاه تقریبا هفته‌ای یک بار و زمانی است که سطح خاک خشک شده باشد. یکی از نشانه‌هایی که می‌گوید گیاه نیاز به آب دارد، چروک شدن برگ‌های آن است. از سوی دیگر زرد شدن و چروک شدن همزمان برگ‌ها نشانه آب دادن زیاد و پوسیدن ریشه است.

خاک

ساکولنت غوره‌ای عاشق خاکی خشک و با زهکشی مناسب است. خاک ساکولنت معمولی یا خاک کاکتوس برای این گیاه مناسب است. می‌توانید با ترکیب پنج هشتم خاک گلدان، دو هشتم سنگ پا و یک هشتم لیف نارگیل یک خاک عالی بسازید و یا از خاک‌های آماده استفاده کنید و کمی شن و پوده برای زهکشی بهتر به آن اضافه کنید.

کوددهی

در طول بهار و تابستان هر دو الی چهار هفته یک‌بار به گیاه کود دهید. کود محلول در آب که سه یا چهار برابر رقیق‌تر شده باشد برای این گیاه عالی است. هیچ‌گاه در زمستان یا پاییز به این گیاه کود ندهید.

هرس کردن

گیاه غوره‌ای نیازی به هرس کردن ندارد و تنها زمانی که متوجه شاخه‌های مرده یا بی برگ شدید آن‌ها را به راحتی قیچی کنید.

خواباندن در خاک

 • قلمه ساکولنت غوره‌ای را در به صورت مستقیم روی خاک بخوابانید به طوری که ساقه با سطح خاک در تماس باشد. گیاه در هر نقطه‌ای که با خاک در تماس باشد ریشه می‌دهد. خاک گیاه باید زهکشی خوبی داشته باشد
 • اگر ساقه‌های از قبل ریشه داشتند آن‌ها را طوری بر روی خاک بخوابانید که ریشه‌ها درون خاک فرو بروند. ممکن است برای این کار نیاز به ابزار جانبی داشته باشید تا ریشه‌ها در خاک بماند. مثلا یک گیره کاغذ که از وسط نصف شده ابزار مناسبی است.
 • خاک را هر چند روز یک‌بار مرطوب کنید. هر زمان که ریشه‌ها قوی‌تر شد و ریشه‌های جدید رشد کرد مرطوب کردن خاک را متوقف کنید و آب‌دهی نرمال را آغاز کنید.
 • ریشه‌های جدید معمولا بعد از دو هفته رشد می‌کنند
 • گیاه را در برابر نور مستقیم خورشید محافظت کنید

اگر شما گلدان بزرگی دارید می‌توانید دو روش تکثیر بالا را همزمان انجام دهید.

قلمه زدن در آب

 • نوک قلمه‌ها را در آب قرار دهید. فرقی نمی‌کند از چه نوع آبی استفاده کنید اما بهتر است آب تصفیه شده باشد.
 • اولین نشانه‌های ریشه جدید معمولا بعد از دو الی سه هفته نمایان می شود
 • بعد از چهار هفته ریشه‌ها به حدی می‌رسند که می‌توانید گیاه را به خاکی با زهکشی مناسب منتقل می‌کند
 • خاک را هر چند روز یک‌بار مرطوب کنید. هر زمان که ریشه‌ها قوی‌تر شد و ریشه‌های جدید رشد کرد مرطوب کردن خاک را متوقف کنید و آب‌دهی نرمال را آغاز کنید.
 • ریشه‌های جدید معمولا بعد از دو هفته رشد می‌کنند
 • گیاه را در برابر نور مستقیم خورشید محافظت کنید
روش نگهداری گیاه آکوبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو ناوبری
Close

سبد خرید من

Close

لیست علاقه مندی ها

Recently Viewed

Close

Great to see you here !

اطلاعات شخصی شما برای پردازش سفارش شما استفاده می‌شود، و پشتیبانی از تجربه شما در این وبسایت، و برای اهداف دیگری که در سیاست حفظ حریم خصوصی توضیح داده شده است.

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:120)

Already got an account?

Close

Categories